Na czym polega naprawa instalacji elektrycznych w BMW?
Naprawa instalacji elektrycznych w samochodach BMW jest bardzo mocno związana z uszkodzeniami i wadliwą pracą sterowników zabudowanych w pojeździe. Współczesne modele BMW ze względu na bardzo bogate wyposażenie posiadają rozbudowaną sieć połączeń i transmisji w formie stosowanych do tej pory powszechnie sieci analogowych CAN oraz sieci cyfrowych (światłowodowych).
Jakakolwiek naprawa instalacji elektrycznych poprzedzona jest zawsze pełną diagnostyką komputerową pojazdu. W przypadku wystąpienia błędów transmisyjnych lub zasilania naprawie podlega konkretny fragment sieci, lub wiązek przewodów zasilających w tym również wtyczek, pinów, zabezpieczeń i tym podobnych.
Najtrudniejszym typem napraw instalacji elektrycznych są naprawy powypadkowe i po zalaniu lub zatopieniu pojazdu. Szczególnym rodzajem zatopienia pojazdu jest działanie wody morskiej, która poprzez zawartość soli (przewodnika elektrycznego) powoduje znaczne spustoszenia w działaniu elementów elektrycznych.
W jakim czasie instalacja elektryczna zostanie naprawiona?
Czas potrzebny do wykonania naprawy instalacji elektrycznej obejmuje zarówno czas potrzebny na diagnostykę, jak i odszukanie uszkodzonego fragmentu instalacji, w tym rozbiórkę elementów wyposażenia oraz wymianę lub naprawę. Biorąc pod uwagę bardzo dużą ilość sterowników oraz bogate wyposażenie standardowe pojazdów BMW, uwzględniamy to w szacowanym czasie naprawy. Instalacje elektryczne i transmisyjne zazwyczaj zabezpieczone są dodatkowymi osłonami, stąd dostęp do nich jest mocno utrudniony.
W przypadku napraw po powodziowych konieczne jest całkowite rozebranie elementów nadwozia i wymianę znacznych fragmentów wiązek elektrycznych oraz wielu sterowników i podzespołów elektrycznych. To również wpływa na wydłużenie czasu tego typu napraw.
Jakie elementy składają się na koszt naprawy instalacji elektrycznej w BMW?
Koszt naprawy instalacji elektrycznej obejmuje:
- diagnostykę,
- koszt części — wiązki elektryczne, sterowniki, bezpieczniki)
- koszt robocizny — obejmujący demontaż i montaż wyposażenia,
- naprawę instalacji,
- wymianę sterowników,
- programowanie i kodowanie.
Kosztorys naprawy instalacji zawsze jest ustalany i uzgadniany z klientem przed rozpoczęciem prac.